Prada

Prada

www.prada.com

Značka Prada se poslední dobou stala v ČR velmi populární, i z toho důvodu, že je dostupná v outletech, a tím se stala dostupnější i cenově. Dříve tomu tak nebylo a značka Prada patřila k těm top značkám, které si většina z nás nemůže dovolit.

Ruku v ruce s cenovou dostupností této značky jde i to, kolik se objevilo jejích prodejců. A to má za následek velké množství prodejců padělků, proto je velmi důležité znát, co by originální kabelka Prada měla splňovat.

Jen chci upozornit, že autentifikace kabelek Prada, je opravdu velmi složitá a vyžaduje velmi pečlivý odborný přístup, tento článek slouží jen pro obecné nasměrování k tomu, zda je Vaše kabelka pravá či ne, ale nelze z něj vyvozovat 100% výsledek originality či neoriginality.

Prada nabízí mnoho typů kabelek, mnoho materiálů, mnoho různých druhů vnějších i vnitřních log, a stejně tak i jejich kombinací. A během let, stejně jako další značky, design konkrétních modelů mění.

Body které zde uvádím stojí určitě za pozornost, a pomohou  Vám se zorientovat, ale zda je Vaše kabelka pravá nebo fake, se dá jednoznačně určit, až po jejím podrobném prozkoumání expertem.

Vše budu demonstrovat na své kabelce butikové kabelce Prada Gaufré a outletové Prada Sacca 2 Manici, za jejíž fotografie velmi děkuji paní Alence Zahradníkové.

prada 016

prada sacca manici 2

1)Materiál+další názvosloví:

Značka Prada své produkty vyrábí z velmi kvalitních materiálů. 

Pojďme si představit jednotlivé materiály(lze samozřejmě aplikovat i na jiné značky, pokud z těchto materiálů vyrábí): 

Když budete znát toto názvosloví, snáze Vám to pomůže rozluštit „DNA“ Vaší kabelky. U nových kabelek máte na zadní straně kartičky autenticity kolonku MATERIALE pod kterou je uveden konkrétní materiál ze kterého je kabelka vyrobena. Měl by to být jeden z uvedených. Pokud v mém soupisu není, napište mi a já Vám ráda poradím. Většina názvů je v italštině.

Bufalo: Buvolí kůže, vyznačuje se velkým zrnem, a je taková jakoby surová, je na první pohled velmi přírodní, její vzor není rovnoměrný, někde je zrno větší než jinde. Kůže je většinou z amerického buvola a Prada jí v poslední době používala nejvíce na výrobu mužské obuvi, především letní, ke která se určitá surovost kterou tato kůže nabízí velmi hodí.

Canapa: Italské synonymum anglického canvas, tedy plátno. Prapůvodní plátno se vyrábělo z konopného vlákna(cannabis),odtud název „canapa“, nyní se nejčastěji vyrábí na bázi bavlny, nebo ze směsí bavlny a konopí. Jde o pevnou tkaninu vysoké hmotnosti, s dobrou odolností vůčí oděru.

Z canapy je například tato kabelka, která má z konopného vlákna i hlavní úchyt.

canapa 3

Coccodrillo: Krokodýlí kůže. Osobně nevidím jako nutné vlastnit kabelku z takového krásného zvířete, a jsem proti jejich vybíjení kvůli kabelkám. Je využíván krokodýl druhu Porosus, který se loví v jihovýchodní Asii a Austrálii. Z tohoto druhu krokodýla se vyrábí krokodýlí kabelka Birkin od Hermes.

Daino či cervo: Jelení či dančí kůže, její vynikající vlastnosti jsou, že je velmi silná a odolná, ale zároveň měkká a hebká. Její negativní vlastností je to, že časem měkne až příliš, proto věci časem ztrácejí svůj tvar. Nepoužívá se tedy na kabelky pevných tvarů, ale spíše na ty volnější.

Feltro: Plsť, obvykle ovčí vlna. Setkat se s plstěnou Prada kabelkou je už docela kuriozita, vyráběly se někdy na konci devadesátých let minulého století. Na fotografii níže můžete vidět jak použitý materiál vypadal.

prada feltro 4

Lucertola: Ještěrčí kůže. Prada ji používá na výrobu psaníček, a také v kombinaci s ostatními materiály, kdy je ještěrčí kůže použita například jen na rukojeti nebo na zdobné prvky.

Nappa: Je to obecný název pro vyčiněnou kůži, která může být z různých zvířat, např.z telete, krávy či jehněte. Díky vysokému stupni vyčinění, je tato kůže velmi jemná, ale zároveň odolná. Z tohoto materiálu je i má kabelka Gaufre, která je z jehněčí kůže.

Pelliccia: Kožešina. Používá se na výrobu oblečení.

Raso: Satén, tedy látka s atlasovou vazbou z kroucených multifilových přízí. Používá se na výrobu psaníček, a také je jednou z používaných podšívek.

Saffiano: V současné kolekci kabelek je většina ze saffiano kůže, která je nyní velmi populární u většiny značek. Jde o kůži, která je speciálně ručně vydělávaná, vyznačuje se větší odolností vůči vodě a oděru, netvoří se na ní tak rychle patina, je velmi pevná a déle vydrží. Poznáte ji tak, že je jakoby hrubá a tvrdá, a při detailním pohledu vidíte drobně diagonální vzor. Vedou se velké dohady o tom, z jakého zvířete vlastně saffiano kůže je, správně by měla být z kozinky, ale dle mých informací se nejčastěji vyrábí z kůže oveček.

Vedou se velké dohady, z jakého zvířete vlastně saffiano kůže je. Pravá saffiano kůže by měla být z kozinky, ale nejvíce se vyrábí z kůže oveček.

Scamosciato: Semiš. Jde o broušenou kůži, která se dělí na typ nubuk nebo velur, podle toho z jaké strany je kůže broušená, zda z lícové u nubuku, nebo z rubové u veluru. Nubuk se používá nejčastěji na výrobu obuvi. Z veluru se však vyrábí i kabelky.

prada semiš 5

Tessuto: Tkané mikrovlákno. Mnoho modelů v koženém provedení se vyrábí i v látkovém provedení. Například i model Gaufre.

Vela Sport: Nylon, nepleťme si ho s materiálem Tessuto, Vela Sport je mnohem odolnější a používá na sportovnější modely kabelek určené pro volnočasové aktivity, mimo jiné i na batůžky.

Vernice či spazzolato: Lakované kabelky.

Vitello: Telecí kůže. Velké množství outletových kabelek je právě v provedení Vitello. Jejím zvlástním poddruhem je známá Vitello Daino, telecí kůže, která je upravena tak, aby vypadala jako jelení kůže!

Každý z materiálů se vyznačuje svými unikátními vlastnostmi. Moje kabelka je vyrobena z nappa leather, konkrétně z „lambskin“, což je jehněčí kůže. Je na dotek velmi jemňoučká, avšak je pevná a odolná.

prada nappa 6

Na druhé kabelce, Prada Sacca 2 manici vidíme materiál Vitello Daino.

vitello daino 7

Ostatní názvosloví:

V této části bych ráda uvedla některá důležitá slovíčka, která se mohou objevit v názvu Vaší kabelky nebo v dokumentech k ní. Je to důležité proto, že díky tomu například můžete rozpoznat, zda doklady které jsou přidány ke kabelce k ní opravdu patří. Příklad z praxe: Obdrželi jsme dotaz na prodejce, který prodával černou kabelku Prada, k ní přidával i doklad z Parndorfu, jenže na dokladu bylo v názvu kabelky slovíčko „sabbia“, což je běžová, písková barva, a ne černá, bylo tedy zřejmé, že doklad ke kabelce vůbec nepatří!

Známé barvy:

Arancio – oranžová, já bych řekla spíše mandarinková, protože ten odstín není tak sytý jako u klasické „letní“ oranžové.¨

Bluette- tmavomodrá

Cameo – pudrová

Caramel – karamelová hnědá, není to úplně tmavohnědá, spíše světlejší.

Cobalto – výrazná modrá, světlejší než odstín bluette.

Fumo – šedohnědá

Ibisco – Ibišková, jeví se trošku do růžova, nikoliv do červena

Militare – khaki

Nero – černá

Ottanio – tuto barvá dost dobře neumím pojmenovat, pojmenuji jí tedy jako modro-zelená, to mi přijde nejblížší tomuto odstínu.

Papaya – velmi výrazná oranžová, nepleťme si s odstínem Arancio.

Sabbia- béžová, písková

Viola – Výrazná fialová

Další slovíčka:

Sacca – označení pro kabelky volnějšího tvaru

Manici – toto označení mají kabelky, které jejichž základní model je bez dlouhého ucha, pokud je s uchem, pak je v názvu ještě slovo manici.

2)Šití:

Obecně by šití mělo být pevné, rovné, nikde žádné nepravidelnosti, nesmí se nikde párat, nebo být uvolněné. Narozdil od zn.Michael Kors Prada má drobnější kratší steh.

šití prada 8

3)Podšívka:

Je několik druhů podšívky:

a)Prada signature fabric– Základními znaky jsou celé slovo PRADA, psáno velkými písmeny. Mezi slovy Prada je něco jako dvě ležaté osmičky, nebo otočená S, detailně na fotografii. Mezitím je vzor vlnek, a vždy jsou řádky na střídačku-jeden směrem dolů, jeden směrem nahoru, otočeny proti sobě. Jiná verze je FAKE! Na dotek je podšívka docela silná, a velmi pevná.

Tento typ podšívky mají obvykle kabelky typů(podle materiálu): Nylon, Saffiano kůže, Nylon/Saffiano, Gaufré, Grained Calf Leather a Vitello, Vitello Daino či Cervo.

Je ve světlé a tmavé verzi podle barvy kabelky.

prada podsivka 9

prada sacca podsivka 10

b)Vitello podšívka-kožený vnitřek bez loga mají obvykle kabelky z pštrosa, Vintage Calf Leather a z ponyho, tedy z luxusnějších materiálů. Prada od roku 2009 u některých modelů místo vitello podšívky používá nové hybridní podšívky. Je to kombinace umělé kůže a kůže.

c)Raso podšívka – hladká saténová podšívka, kterou mívají hlavně psaníčka.

4) Logo zvenčí:

Logo vpředu je důležitým poznávacím znakem, proto je mu třeba věnovat zvýšenou pozornost:

Dlouhou dobu se tradovalo, že dolní nožička u písmene R musí být prohnutá, nyní tomu již tak není, výrobci padělků se rychle přizpůsobily situaci a vznikaly tak padělané kabelky jen s prohnutou nožičkou. Zákazníci tomuto znaku věnovali největší pozornost, proto se snadno nechaly zmást, že jde o originál. Nyní tedy najdeme i kabelky Prada s rovnou dolní nožičkou.

logo prada sacca 11

Prada logo 12

Text loga:

Plný text loga je:

PRADA

MILANO

DAL 1913

Pokud máte po „DAL“ tečku-tedy „DAL.1913“, pak jde stoprocentně o FAKE.

Písmena v jednom řádku musí být proporčně souměrná!

Pozor na vzdálenost mezi písmeny! První a poslední písmeno je k ostatním písmenům blíže než jsou od sebe písmena R A D, tedy prostřední část loga, tyto mají mezi sebou větší mezery.

Nyní k jednotlivým typům loga na přední straně kabelky:

a)Trojúhelníkové logo se šroubky

Logo je tvořeno z kovové destičky, která má ve všech třech rozích šroubky. Destička je položena na trojúhelníku, který je velmi pečlivě přišit na kabelku. Když přejedete po logu prsty, lehce cítíte že jsou písmena vystouplá. Ne nijak výrazně plastická, ale cítíte to. Barva podkladu vždy souhlasí  s barvou kabelky, nebo je jí velmi blízká. Barva písmenek je vždy stejná jako ostatní hardware kabelky.

bomber2 13

 

*Bomber fabric tote*

b)Trojúhleníkové logo bez šroubků

Trojúhelníkové logo, ovšem bez šroubků, a má naopak jako podklad ke kabelce velmi pevně přidělanou  kovovou destičku, která opět musí souhlasit s barvou veškerého hardwaru, na této destičce je velmi pečlivě přišitý kožený trojúhelník, který barvou musí být stejný nebo velmi blízký barvě kabelky, a na něm teprve kovový text, tento text opět musí být v barvě hardwaru.

Jsou to  například tyto modely:

*Saffiano leather two handle bag*

prada saffiano 14

*Ostrich leather tote*

ostrich 15

c)Celokovové logo s plným zněním textu

Kovová písmena s celým textem: PRADA MILANO DAL 1913 a pod tím erbíček. Písmena musí být opět v jednom řádku proporčně rovnoměrně a musí mít barvu hardwaru. Důležité na tomto typu je, že písmena nejsou přilepená, ale pokud si sáhnete, tak zjistíte, že do kabelky je všitý kovový trojúhelník, ze kterého skrz kůži vychází písmena, text má tedy pevnou základnu pod kůží. I na mé gaufré kabelce je vidět, jak se trojúhelník pod kůží rýsuje.

prada 016

d) Celokovové se zjednodušeným textem

Tyto typy kabelek mají písmena poskládána do nápisu Prada Milano či jen Prada. Slovo Prada je vyvedeno v originálním písmu loga, a Milano je velkými rovnými písmeny. Stejně jako v předešlém případě nejsou písmena přilepená, ale do kabelky je všitý kovový plíšek ze kterého skrz kůži vycházejí písmena. Na pohmat to ucítíte.

prada logo 17

Tyto kategorie jsou nejčastěji používané a také bohužel nejčastěji padělané. Jsou ještě další typy, kterým se ale budu dále věnovat v budoucnu po jejich důkladném prostudování.

5)Hardware

Kovové součásti kabelek Prada bývají z mosazi, palladia, a leštěné oceli. Tyto materiály jsou velmi kvalitní a hodně toho vydrží.

Ještě než jsem aktualizovala tento článek, tak jsem zde uváděla, že hardware nikdy nemění barvu. Za dobu co se svému projektu věnuji se mi ale do ruky dostalo obrovské množství kabelek, a u některých z nich, prokazatelně originálních jsem často viděla, že u zlatého hardwaru určité změny probíhají. Zlatá barva může slézat. Nebývá to v místech která jsou skrytá, například uvnitř kabelky, z vnitřní strany zipu, ale hlavně u částí, které se hodně setkávají s kůží. Chemické reakce vznikající mezi kůží a kovem mohou nabourávat stálost barvy.

Hardware vždy bývá  na jedné kabelce v jedné barvě, nikdy ne v kombinaci. Může tedy být stříbrný, zlatý, a nebo v barvě růžového zlata.

Téměř veškerý hardware má na sobě vyraženo Prada.

táhlo zipu prada 18

prada zip 19

prada ucha 20

Zvláštní část tvoří zipy – Prada použivá tyto značky zipů: Lampo, IPI, riri, Opti a ykk. Značka zipu je vyražena ze spodní strany jezdce. Pokud tam žádnou značku nemáte, jde o padělek.

POZOR: Některé kabelky, například druhu Vela a Tessuto mají kožené táhlo zipu, které ale musí přesně korespondovat s barvou kabelky!

Moje kabelka gaufré má zip Lampo.

prada lampo 21

6)Data code

Uvnitř pravé kabelky Prada najdete maličkou bílou cedulku, která má na sobě vytištěno obvykle dvouciferné či trojciferné číslo. V mém případě je to číslo 12. Některé starší kabelky mohou mít i jednociferné číslo, ale je to spíše výjímka. A novější kabelky mohou mít také číslo ve tvaru zlomku! Číslo bývá ukryto mezi švy, někdy je těžké ho najít, v mé kabelce je uvnitř kapsičky se zipem.

data kod prada 22

datacode prada 23

 

U kabelky z roku 2011 je tento formát data kódu ve tvaru zlomku!*Za fotografii moc děkuji mé milé čtenářce Yvetě Trousilové*

data code prada 24

7)Dust bag a box

Každá kabelka Prada je dodávána spolu s dust bagem, tedy pytlem který zajišťuje kabelce ochranu proti prachu, v něm by jste kabelku měly vždy mít uloženou. Ještě jsem se nesetkala s kabelkou Prada který by neměla dustbag. I outletové kabelky jsou dodávány spolu s dustbagem.

V originál prodejně Prada Vám také mohou nabídnout, zda chcete kabelku uložit do velké papírové krabice.

Dust bagů je několik druhů:

a)Bílý s modrým logem – toto je nejznámější z používaných dustbagů. Je z příjemného materiálu, něco jako flanel a uvnitř má lísteček 100% cotton MADE IN ITALY

dust bag prada 25

Lísteček uvnitř dustbagu

dust bag prada 26

b)Tmavěmodrý dustbag se zlatým logem Prada, ten se objevuje u ještě starších kabelek.

c)Černým dustbag s koženými šňůrkami a vpředu s cedulkou Prada.

8)Kartička autenticity

Prada dodává kabelky v balení s kartičkou autenticity. Tuto kartičku by jste si měly pečlivě uložit, protože pokud byste v budoucnu například kabelku chtěli prodat, prokazuje tak její originalitu. Ovšem nebuďte tak pečliví jako já, protože já jsem jí uschovala tak chytře, že by ji nenašel žádný lupič, natož já sama:-D Proto Vám fotografie kartičky autenticity nemohu poskytnout přímo od své kabelky Gaufré.

Výrobci padělků samozřejmě o kartičce autenticity moc dobře vědí, proto jí rádi přidávají padělanou k padělané kabelce. U kartičky si musíme všimnout několika podrobností.

Pokud Vám prodejce nabízí ke kabelce i doklad o koupi, pak je důležité aby údaje na faktuře souhlasily s údaji na kartičce autenticity.

Kartičky jsou dvě, jedna je plastová, druhá je papírová. K těmto dvěma kartičkám se přidává ještě knížečka jak o výrobek pečovat. 

prada kartička autenticity 27

prada kartička autenticity 28

prada kartička 29

POZOR: Tyto dvě kartičky musí mít zaoblené rohy, pokud mají ostré rohy, jde o FAKE!!!!

Na zadní části plastové kartičky jsou tyto informace:

Art-název modelu

Materiale-materiál

Taglia-velikost

Colore-barva

Negozio-obchod kde byla pořízena

Data-datum kdy byla pořízena

Papírová kartička obsahuje tyto informace:

Art.-číslo modelu

Colore-barva

Group Name- druh zboží

Dole pod těmito kolonkami je celé číslo výrobku a začátek tohoto čísla musí přesně odpovídat kolonce Art.!Pokud neodpovídá, jedná se o FAKE!

Dále se k těmto dvěma kartičkám přidává knížečka jak pečovat o kůži, ta jediná mi zbyla, protože jsem jí tak pečlivě neukryla jako plastovou a papírovou kartičku autenticity:-)

U této knížečky je také jeden důležitý detail, slovo Prada vpředu není vytištěno, ale vyraženo!Pokud máte vytištěno, opět se jedná o FAKE!

prada kartička 30

prada kartička 31

Tento článek Vám pomůže orientovat se v problematice, nikdy ale nenahradí autentifikaci zboží odborníkem Služby ověřování originality kabelek Prada najdete na těchto stránkách v hlavním menu v sekci „Ověřování originality“.