Michael Kors

Michael Kors-postupy při ověřování originality této značky

www.michaelkors.com

Tato studie o značce Michael Kors byla mým prvním článkem na  webu www.stopfake.cz, jehož obsah jsem celý přesunula na stránky České Unie Proti Padělkům. Článek se setkal s tak obrovským ohlasem, četlo ho několik desítek tisíc lidí, a stal se absolutním vítězem ve čtenosti na stránkách Stopfake. Ukazuje to, jak moc je značka Michael Kors v ČR oblíbená. Bohužel jsem se setkala s velkým zneužíváním tohoto článku, ale i jiných, jeho kopírováním i pozměňováním, proto jsem se rozhodla že zde detailní informace o tom jak rozeznat originál od padělku již uvádět nebudu. Pro určení originality je tedy nyní nutné mě osobně kontaktovat přes tyto stránky. Velkou část článku jsem ale ponechala, proto i tak zde najdete velké množství zajímavých informací.

První část článku je průřezem veškerého nabízeného portfolia kabelek značky Michael Kors a v dalších částech se již zaměřuji na jednotlivé detaily.

Michael Kors má 2 řady:

Michael Kors-nejdražší řada, která se v místních obchodech objevuje minimálně.

MICHAEL Michael Kors – butiková řada a outlet!

Detaily na fotografiích jsou demonstrovány na butikových kabelkách Newman Medium Leather Shoulder Bag,  Medium Hamilton Saffiano Bag, Jet set saffiano a outletové Jet Set Logo Tote.

korsdnes%20062

kors hamilton1

jet set 2

jet set 3

1) Modelové řady MICHAEL MICHAEL KORS

Pojďme si ve stručnosti představit jednotlivé modelové řady, z řady Michael Michael Kors. Jejich představení slouží nejen k autentifikaci kabelky, ale bude užitečné i v případě, že máte zájem o koupi kabelky MK a nemůžete si vybrat, který model je pro Vás ten nejlepší.

ASHBURY

Řada Ashbury se na první pohled vyznačuje volným střihem, ale je velmi variabilní, když roztáhneme rohy kabelky, máme rázem kabelku ostřejších tvarů. Designovým detailem jsou střapce po obou stranách.

Je vyrobena z full grain hovězí kůže, ale existuje i semišová verze. Najdeme ji v několika barevných variantách. V černé, luggage hnědé, navy…A v semišovém provedení je v elegantní pearl grey či nádherné fialové violet.

Velikosti se nabízí velká a extra-velká, která je opravdu prostorná.

Ashbury Large Shoulder Bag

ashbury 4

AUBREY

Kabelky Aubrey jsou kabelky kufříkového tvaru, mají krátká ucha a popruh.

Dominantním materiálem je PVC s logo vzorem ve dvou barevných provedeních Vanilla/Luggage a Brown/Luggage.

Kabelky jsou ve velikostech small a large, příčemž velikost small je opravdu malinká, ale do velikosti large se Vám pohodlně vejdou desky o velikosti A4.

aubrey 5

BEDFORD

Řada Bedford je jednou z nejrozsáhlejších modelových řad značky Michael Kors. Spadá pod ní mnoho dle mého názoru velmi rozdílných modelů.

Momentálně nejoblibenějšími modely jsou prostorná Leather Bedford Hobo a crossbody Leather medium shoulder bag.

Hobo má po stranách popruhy, je doplněna zlatým hardwarem.

bedford 6

Leather medium shoulder bag je efektní díky dvojité klopě se zipem a trendy střapcem.

bedford 7

Celá řada Bedford je vyrobena z kůže, většina modelů z hovězí kůže. Ale najdeme zde i modely z ponyskin či hadí kůže.

BERKLEY

Řada Berkley jsou luxusní psaníčka, která od těch ostatních odlišuje celokovová rámečková chytka. Během své existence prošly proměnou, dříve měla chytka oblé tvary, v současné kolekci jsou tvary ostře řezané.

Jsou vždy kožené, buď z hovězí kůže v různých úpravách, hadí kůže či ponyskinu.

Berkley Leopard Hair Calf Clutch

clutch 8

BROOKE

Hlavním symbolem modelové řady Brooke je ucho, které je zčásti tvořeno kovovým řetězem. Oka tohoto řetězu jsou hranatá, nikoli oblá.

Modelovou řadu tvoří kabelky Shoulder Bags a Tote, ve velikostech medium a large. Kromě hlavních barev černé a luggage hnědé ji najdeme například i v krásné claret vínové či šedé pearl grey. Dále se můžeme setkat se stříbrným i zlatým hardwarem. Je vyrobena z hovězí kůže, která má viditelnou texturu,  hrubé zrno, tzv.full grain.

Na nošení na dvě ucha, plus dlouhý nastavitelný popruh, je tedy velmi dobře nositelná i jako crossbody.

Brooke Medium Shoulder Bag

brooke 9

CAMDEN

Řada Camden jsou kabelky volnějšího tvaru, u nichž dominují dva výrazné střapce. Řada Camden je často padělaná.

camden 10

CASEY

Řada Casey spadá do nejnákladnější řady Michael Kors a tomu odpovídá i její cena. Malé crossbody je od 700 USD a velké kabelky se pohybují od cca USD 1000,- do cca 3000,- .

Jde o kabelky pevného aktovkovitého tvaru, ideální jako business kabelky. Jsou vyrobeny z jehněčí kůže, ponyskin, či z hroznýše. Jsou v mnoha barevných variacích, a velikostech, a vždy se zlatým hardwarem.

casey 12

CYNTHIA

Řada Cynthia se vyznačuje  řetízkovým uchem, které má kulatá oka. Obsahuje kabelky satchel i tote, ve velikostech small,medium a large. Kromě klasického provedení z hovězí kůže ji najdeme i v PVC provedení s logo vzorem.

cynthia 13

DILLON

Nejdůležitějším znakem této řady je textura krokodýlí kůže. O krokodýlí kůži nejde, to by kabelky byly mnohonásobně dražší.

Vzhledově trošku připomíná velký model z řady Hamilton, ale rozdíl je v tom že nemá zámeček. Prodejci padělků často tyto dvě řady zaměřují, proto pokud uvidíte kabelku se zámečkem a bude označena jako DILLON, pak půjde o padělek!

dillon 14

FLORENCE

Řadu Florence jednoduše poznáte podle znaku MK v horní linii kabelky.

Osobně mě tato řada příliš nenadchla, a to nejen designově, ale i z toho důvodu, že nápadně připomíná (nevím zda záměrně), novou řadu Capucines od Louis Vuitton, podle mě to značka Michael Kors nemá zapotřebí.

Myslím, že se vynoří obrovské množství padělků této řady, proto buďte velmi obezřetní a věnujte pozornost všem obecným náležitostem kabelek značky Michael Kors.

Tato řada se vyrábí z hovězí kůže.

Florence Large Satchel

florence 15

HAMILTON

Jedna z vůbec nejoblíbenějších řad. Hlavními prvky jsou masivní zámeček, a klíčenka s klíčkem na přední straně kabelky a ucho kombinované s kovovým řetězem.

V klasickém provedení je ze safiano kůže. Pokud má logo vzor, pak jde o PVC. Momentálně je ale v tolika variacích, že můžete narazit na kabelku Hamilton skoro v jakémkoli materiálu, jen látkovou jsem neviděla.

Vyrábí se v mnoha velikostech a ke klasickému tvaru hamiltonu nyní přibyl model Hamilton Traveler, který je více rozšířený do stran a jeho tvar připomíná model Selma, ale stále si zachovává masivní zámeček na přední straně.

Rozdíl je také mezi outletovou a butikovou kabelkou Hamilton, butiková má zámeček, outletová má na přední straně kovovou destičku. Myslím si ale, že celkově je mezi nimi obrovský rozdíl, butiková je opravdu o dost krásnější, ale na druhou stranu outletová není tak elegantní, proto je vhodnější ke sportovnějšímu stylu.

Hamilton Saffiano Medium Satchel

hamilton 16

Hamilton Traveler Large Leather Satchel

hamlton 17

hamilton 18

Na trhu je opravdu velké množství padělků tohoto modelu, proto je dobré kabelku skutečně detailně prověřit.

JET SET

Další z nejoblíbenějších řad. Pod tuto řadu spadá velké množství modelů, v obrovském množství materiálů a barev. Jsou nejen v saffiano kůži, ale i v PVC provedení s logo vzorem, ale například i metalické.

Jet set logo tote

hamilton 19

Jet Set Saffiano Top-Zip Tote

hamilton 20

Jet Set Checkerboard Large Tote

hamilton 21

JULES

Řada modelů jednoduchého volného tvaru, v mnoha barevných variantách. Ve většině případů  z hovězí kůže.

Jules Drawstring Leather Large Shoulder Bag

jules 22

KEMPTON

U nás ne příliš známá řada, nejméně nákladná, jednoduché modely v nylonovém provedení. Velkou kabelku Kempton seženete již kolem třech tisíc!

Kempton Large Tote

kempton 23

SELMA

Řadu Selma poznáme podle klasického jednoduchého tvaru a kovového nápisu na přední straně. Za dobu své existence, ale prošla velkým množstvím proměn co se týká barev, vzorů, a materiálů.

Nejznámější a podle mě nejvyvedenější jsou modely ze saffiano kůže, ale v současné době se můžeme setkat i prošívanými, perforovanými, nebo PVC logo kabelkami.

Důležitým detailem je, že odnímatelné ucho má našité šikmo, úchyt jednoho ucha je z levé strany zipu a úchyt druhé části je z pravé strany zipu, padělky mají úchyty často po stranách kabelky.

Selma saffiano satchel

selma 24

selma 25

SUSSANAH

Velmi vkusné prošívané kabelky, z jemné jehněčí kůže.

sussannah 26

Značka Michael Kors má samozřejmě mnohem více modelových řad, ale některé ne tolik známé jsem vynechala, aby článek nebyl příliš obsáhlý.  Pro autentifikace je velmi důležitá  znalost všech modelů a jejich jednotlivých specifik, proto disponujeme jejich kompletní databází, kterou neustále aktualizujeme.

2)Materiál:

Michael Kors používá  kvalitní materiály, kromě klasické kůže a PVC je to ještě plátno a exotické kůže. V této části si představíme ty nejpoužívanější, tedy kůži a PVC.

a)Kůže

Pokud je kůže v přírodním provedení, pak jde nejčastěji o hovězí kůži. Hodně se používá full grain leather, tedy kůže která má viditelnou strukturu, je to nejméně opracovaná kůže, není osmirkována, ani jinak vydělávána. I její barvení probíhá tak, aby byla zachována její přirozená struktura.

Je silná, odolná, ale zároveň prodyšná.

kuze 27

Telecí kůže je mnohem jemnější a měkčí a nemá takto výraznou strukturu. I tak je ale pevná a odolná. Nejjemnější je ale jehněčí kůže.

Samostatnou kategorii tvoří saffiano kůže.

Pokud kupujete kabelku ze saffiano kůže, jde o kůži, která je speciálně ručně vydělávaná, vyznačuje se větší odolností proti vodě a poškrábání, netvoří se na ní tak rychle patina, je velmi pevná, a déle vydrží. Poznáte ji tak, že je jakoby hrubá a tvrdá, má drobně viditelný diagonální vzor. Konkrétně u Hamilton nebo Jet Set kabelek drží jejich pevnost, kabelka Hamilton ze saffiano kůže se tedy nekrčí. I saffiano kůže se ale mění v průběhu času, časem měkne a je poddajnější, ale nevzniká na ní tak rychle patina jako na méně opracované kůží.

Vedou se velké dohady, z jakého zvířete vlastně saffiano kůže je. Pravá saffiano kůže by měla být z kozinky, ale nejvíce se vyrábí z kůže oveček.

saffiano

b)Signature logo PVC

Na kabelky, které jsou potištěné vzorem, se používá PVC. Jde o potištěný polyvinylchlorid. Hodně značek ho v současné době využívá, protože jde o materiál s nízkými výrobními náklady, jeho výroba ale nemá dobrý dopad na životní prostředí.

Vyrábí se v černém, hnědém, a světlém „vanilla“ provedení.

U logo vzorů je velmi důležité sledovat rozmístění písmen, jejich velikost, a mnoho dalších detailů, u většiny padělků je vzor na první pohled velmi dobře vyveden, ale při bližším zkoumání zjistíme, že nějaký detail nesedí. Rozhodující je i takový detail jako je tvar teček, ze kterých je MK složeno.

signature logo 29

Vzor Checkerboard na první pohled vypadá jako vzor Damier od Louis Vuitton, ale v šachovnicovém vzoru se skrývá logo MK, není příliš kontrastní, proto není moc vidět. Stejně jako u předešlého je potřeba věnovat pozornost správnému rozmístění a dalším detailům. Tento vzor není umisťován na kabelky ze 100% PVC, ale jde o kompozici různých materiálů – PVC, polyesteru a bavlny.

checkerboard 30

2)Šití:

Šití je potřeba věnovat velikou pozornost. Na většině míst kabelky je šití perfektní, rovné a stehy pravidelné. Ale bohužel, od doby co Michael Kors šije v Asii, tak jsem se setkala s velkým množstvím kabelek, kde nějaký menší defekt můžete najít. Nicméně pokud bychom to vyjádřili procentuelně, tak takový defekt může být na max. 10% šití kabelky, tedy ojediněle! Pokud najdete na kabelce více nerovnoměrností v šití, hodně uzlíků, tak určitě zbystřete a zkoumejte kabelku i podle dalších znaků.

U šití zkoumáme kvalitu a barvu nitě, délku a kvalitu stehů. Také sledujeme umístění stehů u konkrétních modelů, protože tvůrci padělků často stehy umístí jinde než by měly být, proto je zde opět významná kompletní databáze všech nabízených modelů.

saffiano 28

siti penezenka 31

3)Hardware:

Tedy kovové přislušenství. Kovové doplňky jsou buď ve zlaté nebo stříbrné barvě, bývají masivní, těžké. Jelikož je hardware takto masivní, tak je vyloučeno, že by někde prasknul či se s ním cokoli jiného mechanického stalo.

U hardware tedy obecně sledujeme jeho kvalitu a barvu, významné jsou ale opět detaily, tedy vyražené texty a loga na určitých částech hardwaru, na přívěscích, táhlech zipů, které mají specifický tvar, na zámečcích, magnetech i nožičkách. Některé části hardwaru jsou označené i číselným kódem. A rozdíly mezi jednotlivými modely jsou opět velké.

hardware michael kors 32

hardware hamilton 33

hardware michael kors 34

4) Interiér kabelek a peněženek

Interiér kabelky je velmi důležitý, padělky bývají často výborně vyvedeny zvenčí, ale s vnitřní částí se soudruzi z Číny obvykle tolik práce nedají, proto kabelku důkladně prohlížíme i zevnitř, interiér je při určování originality stejně  tak významný jako exteriér. 

a) Podšívka

Jiná podšívka je u outletové řady a jiná je u butikové řady, je také více barev. Také existují limitované podšívky, které se objevily například jen v jediném roce. A samozřejmě jsou také modely bez podšívky.

Zkoumáme opět materiál, text, logo, celkové rozložení vzoru a další detaily.

b) Data code u kabelek a peněženek!

Kabelky i peněženky Michael Kors mají DATA CODE!

Stejně jako v případě podšívek je jiný u butikových kabelek a jiný u outletových. U data kódu pečlivě zkoumáme nejen jeho formát, ale i zemi původu.

5) Balení

DUSTBAG se dodává k butikovým kabelkám, k outletovým většinou ne. Má svá důležitá specifika, prodejci padělků často dustbag přidávají vždy, ať už originální či neoriginální. Ač by se dal velmi pečlivě analyzovat, tak stejně jako u jiných značek právě z toho důvodu, že přidaný dustbag originalitu nezaručuje, se jeho zkoumáním příliš nezabýváme. 

Toto je klasický dustbag smetanové barvy

dustbag michael kors 44

dustbag michael kors 45

Nově se vyskytuje dustbag bílý se stříbrným nápisem a stříbrnou utahovací šňůrkou. Je zde opravdu jen nápis MICHAEL KORS, žádné logo či jiné znaky. Materiál zůstává stejný. Za fotografii velmi děkuji Denise Velišové.

dustbag michael kors 46

Zde vidíme padělek dustbagu Michael Kors, který má zcela neodpovídající fonty loga i celkový vzhled. Jsou k němu přidány i kartičky autenticity, které Michael Kors vůbec nemá. Má jen kartičku jak o výrobek pečovat, a ta má barvu spíše do žluta, okrova, vůbec ne takovouto oranžovou. Za fotografii děkuji milé čtenářce Andree Srnanské, které po objednání bohužel přišla padělaná kabelka.

michael kors fake dustbag

Kovové části kabelky obvykle bývají zabalené do hedvábného papíru.

balení michael kors 46

Ke kabelkám Michael Kors není přidáván žádný certifikát pravosti!!!!Pokud jsou ke kabelce nějaké kartičky, pak to bývá např. kartička jak pečovat o výrobek, ale kartička pravosti u kabelek MK neexistuje.

Ověřování pravosti kabelek  Michael Kors provádím na těchto stránkách, v sekci „Ověřování originality“ v horním menu, kde si můžete vybrat službu, která je pro Vás nejvhodnější, od pouhého posouzení kabelky přes fotografie, až po úředně ověřená potvrzení s použitím moderních technologií a několikastránkovou dokumentací. Vzhledem k tomu, že kabelky Michael Kors jsou momentálně na prvním místě v prodeji padělaných kabelek, tak všem doporučuji včasnou autentifikaci, to znamená co nejdříve po koupi, protože jedině tak je naděje že v případě koupě padělku své peníze dostanete zpátky!