Hermes

Hermés-postupy, které využíváme pro autentifikaci této značky

www.hermes.com

Ráda bych Vám přiblížila postupy a detaily, které zkoumáme u značky Hermes. Podrobně se budu věnovat modelům Birkin, Kelly a v současné době velmi padělanému crossbody Evelyn. K dalším modelům se vyjádřím obecněji. Ověření originality značky Hermés je dražší než ověření jakékoli jiné značky, protože jde o velmi nákladné a luxusní zboží a je potřeba mu věnovat o mnoho více času, než zboží ostatních značek. Jeho originalitu také ověřujeme jen fyzicky, nikoli přes fotografie.

Značka Hermes vyrábí kromě kabelek také obuv, šperky a jiné doplňky a především proslulé šátky. Tomuto sortimentu se budu věnovat v některém z dalších blogů.

Od značky Hermés můžeme obdivovat i nádherný porcelán, jezdecké potřeby a exkluzivní parfémy.

Značka Hermes je opravdu velmi exkluzivní značkou, stejně jako značka Dior, čemuž odpovídají nejen ceny, ale především absolutně vyjímečná kvalita. Pro pochopení precizní výroby produktů Hermes přidávám odkaz se sestřihy z výroby jednotlivých produktů Hermes. Můžeme na něm vidět, že například i krabičky, které jsou u Hermese lepeny ručně.*POZN.:Chvíli vyčkejte na zobrazení videa, během chvíle po rozkliknutí se Vám rozběhne.*

lesailes.hermes.com/gb/en/no_comment?lesailes=gb/en/no_comment
1)Cena a původ

Pro nákup nové kabelky značky Hermes je opravdu vhodné, a podle mě jediné možné navštívit kamenný obchod. Některé kabelky, například model Birkin, jsou zhotovovány na objednávku, proto opravdu není možné je pořídit nikde jinde. I ostatní zboží značky Hermes je velmi vyjímečné, proto i jeho nákup by měl být vyjímečným zážitkem a měl by podléhat maximálnímu soustředění a také „užívání si okamžiku“ jeho pořizování. Zkrátka koupi kousku od Hermes, i kdyby Vám na penězích absolutně nezáleželo, nemůžete věnovat pár minut spojených s odkliknutím objednávky a vyplněním objednávkového formuláře. Osobně to vidím tak, že u Hermese si nekupujete pouze samotné zboží, ale i zážitek s ním spojený.

Skvělé je, že v Praze obchod Hermes je, sídlí na adrese Pařížská 120/12, Praha-Staré Město, a jistě se Vám budou velmi rádi věnovat a maximálně poradí s výběrem Vašeho vysněného kousku.

hermes shop prague

Cenově je Hermes velmi vysoko, čemuž jeho kvalita opravdu odpovídá.

Kabelka Birkin– od Kč 250.000,- do Kč 1 mil. – podle  materiálu a velikosti. Existují však i Birkin kabelky poseté diamanty v hodnotě několika milionů Kč. I nošená kabelka Birkin se prodává v těchto cenových relacích. Nová se dá pořídit pouze v kamenném obchodě po zapsání na čekací listinu!

hermes birkin

Kabelka Kelly– od Kč 150.000,- do 500.000,- Nošená kabelka Kelly se někdy dá pořídit kolem Kč 100.000,-, ale za méně už je to dost nepravděpodobné. Nová se dá pořídit pouze v kamenném obchodě!

hermes kelly

Kabelka Evelyn– od Kč 30.000,- do Kč 100.000,- dle materiálu a velikosti

hermes evelyn

Kabelka Victoria– cca Kč 100.000,- až Kč 200.000,-

hermes victoria

Kabelka Berline – cca Kč 100.000, až Kč 150.000,-

hermes berline

Kabelka Jypsiere– cca Kč 150.000,- až Kč 300.000,-

hermes jypsiereKabelka Constance – cca Kč 80.000,- až 700.000,- za Constance z krokodýlí kůže

hermes constance

*Látkové kabelky Hermes se dají pořídit okolo cca 15 tis. a onošené je můžete koupit již kolem 5 tisíc.

2)Materiály a barvy

MATERIÁLY

Pokud kupujete kabelku Hermés, měl by Vám její prodejce sdělit typ kůže, ze kterého je vyrobena. Nejde pouze o to, z kůže jakého zvířete, ale Hermés má přesnou typologii svých patentovaných kůží, vzhledem k jejich zpracování a každá kůže má také svůj název. Pro odborníka provádějícího autentifikaci je naprosto nezbytné mít kompletní databázi všech typů a hlavně znalosti jejich specifik. Neuvádím zde tedy všechny materiály, protože jejich databáze je skutečně rozsáhlá.

*Poznámka – Hermés nikdy nepoužívá umělé materiály(umělou kůži), jako například polyuretan, PVC, nebo další. Kabelky jsou vždy z pravé kůže nebo z látky.*

a)Telecí kůže – Calfskin

*Poznámka – kůže které jsou označeny „Veau“ jsou z telecích samečků a kůže „Vache“ ze samiček.

Přírodní málo opracovaná telecí kůže – její struktura  velmi detailní a plastická, speciální způsob opracování zanechává její typické vlastnosti. Padělky, i když jde o koženou repliku, nikdy takto výrazné struktury kůže dosáhnout nemohou, a vzor je spíše plochý než plastický.

Přírodních telecích kůží, stejně jako dalších kategorií, je několik druhů, například Veau Crispe Togo, Taurillon Clemence, Veau Negonda…ráda bych Vám je všechny popsala, ale zašli bychom už do takových detailů, že si nejsem jistá, zda by článek ještě někdo četl:-)Kůže se liší velikostí „zrna“, to jsou ty jednotlivé „dílečky“ které tvoří strukturu kůže, a také její tvrdostí a odolností. Nejdrobnější zrno má Veau Negonda, a Veau Evercolor. Veau Evercolor se používá převážně na drobné kožené doplňky. Nejhrubší zrno má Vachette Crispe Fjord. Na kabelky Birkin se velmi často používá první jmenované Togo, které vidíme na první fotografii, vyznačuje se středním zrnem a střední měkkostí.

calfskin

calfskin 2

Opracovaná telecí kůže – Tyto kůže jsou mnohem pevnější a odolnější než neopracované kůže, ale mají také mnohem menší zrno. Nejdrobnější zrno má Vachette Country a Veau Epsom.

epsom leather

Mletá telecí kůže – rozhodně nejde o podřadnější typ, vyrábějí se z ní i kabelky Birkin. Tento typ nemá žádné nebo jen velmi drobné zrno! Časem získávají patinu. Jde o hladké kůže. Pohybují se v různých stupnicích odolnosti. Nejméně odolná, velmi tenká a jemná kůžička je  Veau Derma a Veau Ever Calf. Nejvíce používanou kůží tohoto typu je Veau Box, která je absolutně hladká, avšak maximálně odolná!

veau box

Ostatní telecí kůže

Veau Troika – Kůže z nenarozených telat. Z tohoto mám velmi rozporuplné pocity a nerada bych se pouštěla do bližší specifikace. Nevím kdo má potřebu vlastnit něco takového, ale nechám to na Vašem vlastním názoru a úsudku.*

b)Kozinka-Chevre – Goatskin

Kůže z horské kozy se používá především na interiér kabelek Birkin.

Přírodní málo opracované kůže

Chevre Myzore – Kůže z vzrostlých horských koz se využívá na menší doplňky a kabelku Birkin 25

Chevre Coromandel – Kůže z kozlů, vyznačuje se svým vysokým leskem

birkin chevre

c)Buvolí kůže – Buffle – Buffalo

Buvolí kůže je ceněná pro svou voděodolnost.

Buffle Sindhu – velmi odolná kůže, používáná pouze na řadu Garden Line

Buffle Gala – spletitá struktura menších zrnek, používá se jen na drobné doplňky

Buffle Pondichery – tato kůže pochází pouze z buvolů z jižního pobřeží Indie a používá se také jen na drobné doplňky

buffle gala

d)Vzácné kůže

Jako vzácné kůže se používají krokodýlí kůže(Croco) – Porosus, Niloticus a Alligator, pocházející z Afriky, Austrálie, Ameriky a Asie. Dále pak pštroší kůže(Ostrich) z Jižní Afriky a Austrálie a ještěrčí kůže(Lizard) z Asie.

Více bych se k těmto kůžím nechtěla vyjadřovat, protože si nemyslím, že je správné vybíjený takto vzácných a krásných zvířat pro potřebu módního průmyslu.
Látky

Nejčastěji kanvas – tkanina vysoké hmotnosti, v panamové vazbě, je pevná a odolná vůči oděru

Bavlněný kanvas – patří sem Toile H, Toile GM, Toile Officier, Toile Jean a Toile Chevrons

toile chevrons

Toile So H – Dvoubarevný kanvas ze směsy vlny a bavlny, používaný jen v řadě Garden Line

toile so H

Feutre – vlněný materiál s vynikajícími tepelnými vlastnostmi, používá se na drobné doplňky.

feutre

Lainage – vzorovaný vlněný materiál s vynikající hřejivostí.

lainage

Crinolin – speciální lesklý materiál, kombinace konopného vlákna a koňských žíní. Tento materiál už najdeme jen u vintage výrobků, již není k dispozici.

crinoline

BARVY

Kabelka Hermés nemá jen přesné označení kůže, ale i přesné označení barvy. Barva by měla souhlasit s barvami a názvy v oficiální Hermes vzorkovnici. Vzhledem k velkému množství barev a také k tomu, že Hermés s každou novou kolekcí uvádí nové barvy, nelze publikovat všechny barvy. Osoba, která u nás autentifikaci značky Hermes provádí však disponuje kompletní databází barev i znalostí jejich specifik.

Některé barvy se také používají pouze na některé druhy kůží.

Příklady vzorkovnic:

ZELENÁ

zelená paleta hermes

Růžová

růžová paleta

ČERVENÁ

červená paleta hermés

Ještě upozorním, že barvy u uvedených vzorkovnic nejsou kompletní, je jich o mnoho více, proto zorientování se v barvě a její přesné určení vyžaduje mnoho času.

3)Data code

Každý prodejce kabelky Hermés by měl vědět v jakém roce byla kabelka vyrobena. Tento údaj musí souhlasit s data kódem označujícím rok výroby vyraženým na kabelce.

Hermés používá kryptografický kód, z něhož dokážeme určit kdy byla kabelka vyrobena. Padělky často kód mají, ale v nesprávné podobě. Někdy také zjistíme, že podle data výroby na falešném datakódu se konkrétní model vůbec nevyráběl, proto je potřeba brát v potaz veškeré okolnosti.

Kód může být schovaný na různých místech kabelky.

Příklady:

data kod hermes 3

data kod hermes

data kod hermes 2

 

4)Hermés logo stamp

Logo je vytisknuto či vyraženo buď uvnitř kabelky, nebo z vnější strany kabelky nad zámečkem či hlavní zavírací přezkou. Zkoumáme detaily textu i jednotlivých písmen i rozložení slov vzhledem k ploše. Větší rozdíly najdeme na vintage kabelkách.

 

logo hermes birkin

logo hermes kelly

logo hermes

logo vintage hermes

5)Hermés hardware

Obecně je hardware u Hermes kabelek extrémně kvalitní a odolný, píši extrémně, protože u ostatních luxusních značek je velmi kvalitní, ale časem stejně chytá patinu a může se ošoupat, ale Hermes produktů jsou použity opravdu velmi kvalitní a odolné materiály, které leccos vydrží.  Originální Hermés hardware je na potěžkání velmi těžký a masivní.

Používá se:

Stříbrné Palladium – drahý kov šedivě bílé barvy

Leštěné Ruthenium-drahý kov bílé barvy, jeho hlavní naleziště jsou v Americe a na Urale

Palladium s Guilloche diamantovým brusem

24 karátové zlato

ZIPY

Velmi důležitým ukazatelem pravosti značky Hermés, jsou zipy, u kterých se musíme zaměřit i na jejich táhla, a to hlavně na jejich mechanickou funkci, na to, jakým směrem jdou otočit. 

ZÁMEČKY

Kabelky Kelly a Birkin jsou dodávány se zámečkem, k tomuto zámečku náleží set dvou klíčků, u kterých sledujeme nejen celkové provedení, ale i jejich číslování. 

6)Balení

Všechny nové produkty Hermes, jsou velmi pečlivě a precizně zabaleny.Obdržíte je v originální Hermés krabici. Krabice si Hermés sám ručně vyrábí. V krabici jsou nejen kabelky a větší produkty, ale i menší doplňky, jako jsou pásky, šperky, ale i například ikonické Hermés šátky. Krabici stejně jako u jiných značek můžete v obchodě odmítnout, ale kdo by jí nechtěl že:-)

Součástí balení kabelek je samozřejmě i dustbag. Veškeré odnímatelné části kabelek, jako například zámečky, nebo popruhy, mají svůj vlastní dustbag.

Kabelku Hermés Birkin obdržíte v tomto balení

balení hermes birkin

Kabelka Hermés Kelly je dodávána v tomto balení

baleni hermes kelly

Balení kabelky Hermés Evelyn

????????

Balení psaníčka Hermés Jige

balení hermes jige

Krabice i tašky jsou také častým předmětem padělání, musíme sledovat jejich barvu, která je jen jediná ta pravá, a jde o skutečně lehoučké nuance tohoto jediného odstínu a logo s textem musí  být totožné s předlohou.

Dustbag

Vzhled dustbagu se v průběhu let měnil. Měnila se nejen jeho barva, ale i vzhled ústředního motivu s logem. U dustbagu se mimo jiné zaměřujeme i na jeho šňůrku, která také sama o sobě leccos napoví.

Jednotlivé modely

Birkin

Kabelka Birkin je královnou mezi kabelkami. Kdo by netoužil vlastnit pověstnou „Birkinku“.

Kabelka Birkin je pojmenovaná po herečce a zpěvačce Jane Birkin. V roce 1981 letěl Jean Louis Dumas, tehdejší výkonný ředitel Hermés, letadlem, let Paříž-Londýn. Sedadlo měl právě vedle Jane Birkin. Abych to zkrátila, Jane se vysypal vysypal obsah její kabelky, dali se do řeči a svěřila se Dumasovi jaký má problém sehnat praktickou koženou kabelku. V roce 1984 pro ní Hermés vyrobil koženou kabelku na míru, a ta se postupem času stala ikonou.

Novou kabelku Birkin si nemůžete jen tak koupit, je na ní až šestiletá čekací listina, i přesto je zájem obrovský. Průměrná doba ruční výroby kabelky Birkin je cca 48 hodin. Je vyráběna ručně zkušenými mistry řemeslníky od začátku až do konce.

Koupí kabelky si také kupujete její doživotní servis, můžete si jí nechat každoročně ošetřit a v případě onošení repasovat.

Kabelky Birkin se dělají v několika velikostech: 25,30,35,40, 45, 50 a 55 cm. Od velikosti 45 jsou Birkin kabelky chápány jako cestovní.

Materiály: Používá se samozřejmě pouze kůže. Nejčastěji to bývá kůže Togo-teletinka. Dále kozinka a exotické kůže. Právě od použitého materiálu se odvíjí cena. Na hardware se používá palladium a také zlato.

*V březnu roku 2013 se v americkém Dallasu vydražila 30-cm Shiny Rouge H Porosus Crocodile Birkin, se zlatým hardwarem a diamanty, za rekordních 203 150 USD!*

Vzhled kabelky Birkin demonstruji na modré Birkin Bleu Electrique Togo se zlatem 35 cm

birkin 1

birkin zezadu

birkin2

birkin 3

birkin dno

„Birkinka“ má množství důležitých znaků, které u jiného modelu nenajdete, při určování originality je absolutně nezbytné znát každý milimetr originální kabelky.

Kelly

Kabelka Kelly( Sac à dépêches)je dalším ikonickým modelem značky Hermés.

Prapůvodní Kelly byla představena již v roce 1892 a byla vyrobena pro nošení jezdeckého sedla, říkalo se jí Haut a courroies, měla delší uši než dnes. V roce 1923 Émile-Maurice Hermès a Ettore Bugatti kabelce lehce pozměnili, na zakázku Hermésovy ženy Julie, její tvar přizpůsobili vození v autě, tedy vození sedla v autě. Až v roce 1930 Robert Dumas kabelku redesignoval do dnešní podoby kabelky Kelly a začalo se jí říkat Sac à dépêches. V té době to byl neobvyklý tvar, nosili se spíše malé kabelky, psaníčka…

A k dnešnímu názvu Kelly…V roce 1954 Alfred Hitchcock točil film „Chyťte zloděje“, v hlavní roli s Grace Kelly. Ve filmu byly ke kostýmům použity doplňky Hermés. A Grace se zamilovala do kabelky Sac à dépêches.  S kabelkou ji několikrát vyfotili paparazzi, a protože byla módní ikonou, kabelce se začalo přezdívat Kelly, od roku 1977 se tak oficiálně jmenuje.

Kelly je nejprodávanějším modelem značky Hermés. Její ruční výroba zabere 18-24 hodin.

Mnoho z nás neví jak rozeznat kabelku Birkin od kabelky Kelly, na první pohled vypadají stejně. Hlavní rozdíl je v nošení. Kabelka Birkin má dvě ucha, kdežto Kelly má jedno ucho a popruh!Teď už si nikdy Birkin a Kelly nespletete:-)

Velikosti: vyrábí se ve velikostech 15,20,…až 50 cm

Kabelka Kelly je ve dvou verzích: Rigide a Souple(s vnějším nebo vnitřním obšitím). Kabelka Rigide je dražší.

Celkově se cena kabelky opět odvíjí od použitých materiálů.

Vzhled kabelky Kelly demonstruji na kabelce Kelly Hermés 32 cm Black Box Calf Leather

kelly

kelly hermes zezadu

kelly hermes ze strany

kelly hermes dno

Kabelka Kelly se také několikrát objevila v limitovaných edicích pro sběratele. Nejroztomilejší verze je asi tato Kelly Doll/Kelly Idolle, která se použitá dala sehnat za 28000 USD, a postupem času bude mít ještě daleko větší hodnotu, je jich jen pár kousků.

kelly hermes limited edition

Evelyn

Kabelka Evelyn je velmi pěkné crossbody ideálního tvaru.

O historii kabelky Evelyn kolují různé informace, nevím sama která je pravdivá, až to zjistím, určitě napíšu. A pokud to některá z čtenářek ví, budu velmi ráda za tuto informaci!

Ale říká se, že Evelyn byla původně vyvinuta na nošení potřeb na hřebelcování koní a perforované písmeno H je tam proto, aby do kabelky proudil vzduch a potřeby na hřebelcování byly v suchu…

Další historka říká, že byla kabelka ušita pro Lady Evelyn, která jezdila na koni, a kabelky byla myšlena na její ušpiněné oblečení…tato historka se mi zdá málo pravděpodobná, kabelka není tak objemná aby se do ní vešlo oblečení…ledaže by si tam dala třeba jen ušpiněný kapesníček?:-)

Další verze říká, že kabelka je pojmenovaná po jedné z Dumasových dcer(Jean Louis Dumas-tehdejší ředitel Hermes)…

Tak co myslíte, která je pravdivá?:-)Možná až to zjistím, tak budeme všichni překvapení jak to vlastně je:-)

Nyní ale k informacím o kabelce. Jde o krásné crossbody ze 100% teletinky. Tato kabelka se dá koupit i online na stránkách značky Hermés. Konkrétně model Evelyn III.

Momentálně je tato nová řada Evelyn k dostání ve dvou velikostech, small a large.

Small má tyto rozměry: 29 x 30 x 10 cm

Large má tyto rozměry: 33 x 31 x 10 cm

Na fotografiích je kabelka Hermés Evelyne III PM Bleu Izmir

evelyn hermes

evelyn hermes zezadu

Závěr a můj názor:

Kabelky Hermés jsou skvostem především díky dokonalé řemeslné práci. U některých značek se říká, že se u nich platí pouze za značku, ale u Hermés tomu tak opravdu není. Kabelka Hermés není jen rozšafnou libůstkou, ale je i dobrou investicí, stejně jako obraz od známého mistra, časem získává na hodnotě. Vlastnit ji by tedy mělo být snem každého nadšence do luxusních a řemeslně dokonalých věcí, jako jsem například já…

Pro autentifikaci kabelek Hermés je velmi důležité osobní ohledání odborníkem!!! Ani my u kabelek Hermés neprovádíme ověřování jen přes fotografie, zde je skutečně nutné produkt velmi pečlivě fyzicky prozkoumat. Pro ověřování pravosti kabelek Hermés nás kontaktujte na těchto stránkách v hlavním menu v sekci „Ověřování originality“.