Balenciaga

Balenciaga

Značka Balenciaga nepatří v České republice ke značkám populárním. Usuzuji tak i proto, že se do mé autentifikační společnosti dostal zatím jen jeden exemplář. Na druhou stranu se u nás neprodává příliš padělků této značky, což je dobře.
Každému, kdo má alespoň minimální přehled se jistě vybaví klasické modely Motorcycle bags, které jsou velmi oblíbené zahraničními celebritami. Balenciaga Motorcycle handbags je ale spíše vžitý název, tolik oblíbené modely zahrnují řady City, First, Velo, Part Time… Narážím tím na problematiku určování již samotných typů kabelek této značky. Je jich totiž velmi mnoho, jsou si velmi podobné a jednotlivé řady se vzájemně prolínají. Jejich rozeznání vyžaduje vycvičené oko a širokou znalost portfolia této značky. Proto tuto studii pojmu obecně, nebudu se tolik zaměřovat na jednotlivé modely, ale na obecné znaky, které musí kabelky této značky splňovat. Pomohou Vám orientovat se v problematice, ale pro autentifikaci samotnou je skutečně nutné mít podrobné informace o konkrétních modelech.
Pro mě značka Balenciaga představuje neotřelý design a špičkovou kvalitu. Pojďme se tedy podívat na DNA jejích kabelek.
1) Materiál
Balenciaga své kabelky šije v 99% z kůže. Nenajdeme zde žádné typy PVC či potiskovaných pláten jako u jiných známých značek. V současné kolekci je nekožená pouze řada Navy, kde najdeme celobavlněné tašky. Okrajově se setkáme s hroznýší kůží, semišem a dalšími materiály, ale tyto jsou v menšíně, proto o nich psát nebudu.
Protože Balenciaga během let uvedla velké množství kolekcí a modelů, a u nich také během let měnila materiál, tak materiál rozdělím obecně na hladké kůže, hrubší kůže a mramorovanou kůži. Zní to sice velice laicky, ale kdybych zde chtěla vypsat všechny odborné informace s přesnými názvy, tak by jen část o materiálech vydala na deset stránek a nebyla by pro laickou veřejnost, ale odborníky. Pak jsou zde ještě limitované edice, ke kterým se bohužel nemůžeme dostat vůbec.
POZOR!!!Některé řady i konkrétní modely jsou v několika provedeních, spadají tedy do více skupin!!!!Některé modely vzhledem k velkému množství musím vynechat!!!
Hladké kůže
Hladké kůže, s velmi drobnou zrnitostí, na kůži nejsou viditelné její přirozené znaky, na dotek je velmi jemná. Kabelky jsou pevné a drží svůj tvar.
Řada Padlock, Cable, Le Dix, Neo, Ray Doctor Bag, a série Maillon – jsou vyrobeny z jemné teletinky.
balenciaga cable shopper M
balenciaga neo classic chain bag S
Hrubší kůže
Tyto kůže jsou mezičlánkem mezi hladkými kůžemi a typickou Balenciaga kůži s velkým žilkováním. Zde jde o kůže které se vyznačují větší zrnitostí, nejsou úplně hladké a zachovávají si své přirozené rysy.
Série Papier A4, Papier Office, Papier Zip, Classic Metallic Edge City, Metallic Edge Velo – telecí kůže, a u Edge City kozinka

balenciaga papier a4 zip around

balenciaga classic metal edge city
Mramorovaná kůže
Kůže s rozsáhlým žilkováním, má na první pohled viditelnou strukturu. Jejími podrobnými specifiky se budu zabývat dále, protože tato kůže je synonymem pro značku Balenciaga. Můžete se také setkat s názvem Arena Leather.
Je příznačná pro řady Balenciaga Classic First, Classic City, Classic Town, Classic Work, Classic Velo, Classic Day, Giant Monday, Marbled Bag, Giant 21 Gold, Giant 12 City, Giant 12 First, Giant City, Giant Work, Giant Town, Giant Part Time – nejčastěji jehněčí kůže(agneau)
POZOR!!!Dříve, cca do roku 2006-2007 se tento druh kůže vyráběl z kozinky (chevre)!!!
arena2 balenciaga
arena3 balenciaga
Tato kůže je specifická pro značku Balenciaga. Má silně viditelnou strukturu, až vypadá jakoby pomačkaná, nebo popraskaná. Když kůže stárne, mohou být žilky víc viditelné, jsou bělejší. Viditelná struktura je přirozenou vlastností kůže, není nijak uměle vytvořená.
A to je důležitý znak který je třeba sledovat při určování originality. U padělků je tato struktura mnohdy vytvořena uměle, to se projevuje jejími povrchovými vlastnostmi, které poznáme dotykem a také pevností materiálu.
Originální kůže je i přes svou hrubou strukturu na dotek velmi jemná, u padělků citíme na dotek hrubé rozdíly, jakoby šupiny, to jak je kůže rozlamována. U originálu, když máme kabelku prázdnou, tak nám nebude stát a nebude držet tvar. U padělků kabelka často zůstane stát, tak jak je, kůže je přiliš tuhá.
Dalším ukazatelem je lesk, pokud je kabelka až příliš lesklá, může se jednat o padělek! Originál sice není úplně matný, ale lesk není tak výrazný jako u padělků. I to je ale pro laika těžké posoudit, chce to mít stejně jako u mnoha dalších ukazatelů vycvičené oko a zkušenost s touto značkou.
classic velo balenciaga
giant 12 gold town balenciaga

Rukojeti, popruhy a střapce

Součástí klasických „Motorcycle bags“ jsou střapce a proplétaná ucha. I tyto části mají svá důležitá specifika.

Střapce

Bývají připevněny na jezdci zipu hlavního zapínání kabelky, a také na jezdci zipu přední kapsy. Střapce jsou vždy z naprosto totožného materiálu jako je kabelka! Každý jednotlivý proužek střapce je plochý a dlouhý! Pokud na své kabelce najdete kulaté proužky, pak jde jistě o padělek! Na jezdci zipu je malý kovový kroužek, na kterém jsou provléknuté do uzlíku. *Ke kovovému kroužku bych ráda poznamenala, že je ucelený, nenajdete na něm žádnou mezírku!*

Protože hlavní zapínání kabelky má na zipu dva jezdce, tak zde najdeme celkem čtyři proužky, na každém jezdci jsou dva, nikdy žádné velké množství střapců. Jde vlastně o jeden dlouhý proužek provázaný jezdcem tak, aby vznikly dva konce. Stejně tak je to se střapcem na kapsičce, tak jsou zde dva proužky vytvořené z jednoho dlouhého.

cigar classic city arena bag balenciaga

U některých modelů je součástí kabelky zrcátko, které je taktéž přidělané na koženém proužku, tento proužek je provléknutý opět do uzlíku, a to většinou ke kroužkům které drží rukojeť, nebo popruh kabelky. I v tomto případě se jedná o jeden dlouhý proužek, který je provázaný tak, aby z něj vznikly dvě části. Zde ale nekončí volnými proužky, ale dalším uzlíkem, který je provázaný do koženého rámu zrcátka, které je také ze stejné kůže jako zbytek kabelky. Při nošení se zrcátko vkládá do přední zapínací kapsičky. Na horní fotografii je vidět navázání vedoucí k uchu kabelky, v tomto případě je zrcátko schované v přední kapse.

POZOR!!!Některé modely jsou bez střapců i zrcátka!!!

Proplétaná ucha

U classic bags jsou rukojeti z poloviny proplétané silnou tkanicí, u které je důležité, aby nebyla lesklá, jedná se o matný materiál. Výrobci padělků většinou ucha proplétají lesklou koženkou!

giant city bag balenciaga ucho

Přídavný popruh

K některým modelům je přídavný popruh, aby se kabelka dala nosit jako crossbody. POZOR: Toto se týká Motorcycle bags! Tento přídavný popruh má VŽDY posuvnou ramenní podložku, aby nositelku popruh při nošení netlačil. Pokud popruh tuto podložku nemá, pak jde o padělek!

Ramenní podložka má svůj nezaměnitelný tvar! Pokud má kabelka podložku například ve tvaru obdélníku či oválu, pak jde o padělek!!!

popruh balenciaga

2) Hardware

Značka Balenciaga má poměrně složité členění hardwaru. Dělí se podle materiálu, stylu a velikosti. Tyto skupiny hardwaru mají konkrétní označení, uvedu jich jen několik pro příklad, protože jejich přesné označení a podrobný popis by pro laika nejspíš neměl žádný přínos. Dále se pak zaměřím na to jaký hardware můžete očekávat u známých modelů a následně na jednotlivé části kabelky, to shledávám jako užitečnější.

Členění hardwaru podle materiálu RH-základní klasický hardware, vyráběný z mosazi, PH– cínový hardware užívaný jen v několika málo letech, Giant 12 Gold City(dříve RGGH G21) -Rose Gold Giant Hardware, Giant 12 Silver City(dříve SGH G21)– Silver Giant Hardware, GCH – hardware potažený kůží, a mnoho dalších typů…

Členění hardwaru podle velikostiG 21, největší nejmasivnější hardware, G 12-nahradil G 21, je drobnější než G 21, ale větší než klasický RH….

Klasické „Motorcycle bags“ , tedy modely Classic First, Classic City, Classic town, Classic work a další…mají převážně RH hardware, klasický mosazný hardware, který je matný! Výrobci padělků často k těmto typům padělkům přidávají lesklý stříbrný nebo zlatý hardware, to je špatně!

brass hardware balenciaga

Ale POZOR! Kabelky, které jsou označeny jako „Metallic edge„, které poznáte podle kovových hran lesklý hardware mají, je vyroben z drahého kovu, palladia!!! Další výjimkou jsou kabelky z řady Holiday Collection, které jsou také doplněny lesklým palladiem!!! Tuto řadu poznáte podle hladké matné hladké kůže a hran z lakované kůže.

balenciaga metallic edge

Další POZOR!!!Kabelky, které jsou označeny jako GIANT mají velmi specifický hardware, jde právě o nahoře uvedený hardware RGGH G21 a SGH G21, nově Giant 12 Gold City a Giant 12 Silver City,jeho zvláštnosti jsou znát hlavně na cvocích, které mají velmi zvláštní strukturu, podrobně se jim budu věnovat v další části. Tyto jakoby měňavé cvoky také doplňuje poněkud lesklejší hardware.

giant city hardware

Další modely jako například Le Dix, Cable, Neo, nebo Neo jsou doplněny palladiem.

Propojení konkrétních modelů s konkrétním hardwarem je u značky Balenciaga vcelku složité, orientace v něm není jednoduchá, proto pokud budete mít nejasnosti ohledně hardwaru na Vaší kabelce, neváhejte nás kontaktovat.

Kovové části podrobně

Balenciaga cvoky- 2 druhy

Dekorativní cvok ve tvaru kuželu(bez špičky)

Na „motorcycle bags“ najdeme dekorativní cvoky, které jsou ve tvaru kuželu, kterému chybí špička. V případě RH mosazného hardwaru jsou matné, tak jako na fotografii na které jsou prezentovala RH hardware.

U Giant kabelek, a tedy u hardwaru SGH  a GGH mají zvláštní strukturu, která je pro výrobce padělků velmi těžko napodobitelná.

U Giant kabelek tedy nenajdete cvoky s hladkým povrchem, ale s tímto strukturovaným!

giant envelope

gold giant hardware

 Nýty na uchu kabelky

Na uchu kabelky jsou menší nýtky, které drží pohromadě ucho/rukojeť kabelky. Tato malá detailní část je ovšem velmi důležitá při určování autenticity. Nýt totiž není kulatý, jak je obvyklé, ale ze dvou stran je velmi mírně „vykouslý“. *Omlouvám se za svou amatérskou ilustraci:-)*

nýt balenciaga

 Zipy

Všechny kabelky Balenciaga mají zip značky Lampo!!! Značku zipu najdete na vnitřní straně jezdce zipu!!!

Lampo má dvě verze zipu, u jedné verze je pod textem Lampo sešikmená čára, něco na způsob blesku, u druhé verze je pouze text Lampo. Balenciaga používá pouze verzi s čárou!!!!

Výrobci padělků často falšuji i zip Lampo, proto je důležité znát jeho specifika. Nejdůležitější je, že text Lampo není do zipu vyražen, ale je na povrchu, je trojrozměrný, když po něm přejedete prsty, cítíte ho!

A jak jsem již uváděla, „Motorcycle bags“ mají u hlavního zapínání oboustranný zip, má tedy dva jezdce!

zip lampo

lampo

Ale POZOR! Nespoléhejte se na to, že když máte v kabelce zip Lampo, tak že je stoprocentně originální, i výrobci padělků někdy nechají kabelku vyrobit se skutečně originálním zipem Lampo, proto ani zip Lampo není zárukou, že o originál jde!

Jak jsem již psala v předchozí části, tak z druhé strany jezdce jsou střapce, tyto střapce jsou na maličkém kovovém kroužku. Kovový kroužek je ucelený, nikde nejsou žádné mezery ve spoji!

Pokračování se bude týkat interiéru kabelek…